پروتز دست دندان کامل

پروتز متحرک به پروتزی گفته می شود که به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته می شود. پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوعند:

  1. پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)
  2. پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)
  3.  over denture

پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture):

پروتز کامل دندان یا دست دندان برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست داده اند. هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با نام لثه پروتز موسوم است و باید باید به اندازه کافی مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.
پروتز کامل دندان خود دارای دو نوع معمولی و ژلاتینی می باشد.

پروتز دندان ژلاتینی:

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.
اگر پروتز با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کارایی آن بسیار کمتر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد می شود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف (لثه نرم) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتریها و قارچها در آنها زیاد است.

بهداشت دندان مصنوعی:

  • دندان های مصنوعی مانند دندان های طبیعی، نیازمند مسواک زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعی تمیز نشود، ممکن است باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند برفک دهان شود.
  • استفاده کنندگان از دندان های مصنوعی، می بایست حداقل سالی یک بار مورد معاینه دندانپزشک قرار بگیرند و هر چند سال یک بار نسبت به تعویض دندان مصنوعی خود اقدام کنند.
  • خمیردندان های معمولی برای شستن دندان های مصنوعی مناسب نیست و باید این دندان ها با مایع ظرف شویی شستشو شود.

به منظور کاهش هزینه های دندانپزشکی و به طور کلی استفاده از خدمات دندانپزشکی با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر می توانید از کارت پزشکی مهراز استفاده نمایید.

قیمت دست دندان مصنوعی معمولی هر فک.............>  فقط ۵۲۰ هزار تومان

قیمت دست دندان مصنوعی ژلاتینی هر فک.............> فقط ۷۲۰ هزار تومان

دست دندان کامل ارزان قیمت

پروتز کامل دندان

 

هنوز نظری ثبت نشده.